Neden Ekşi Maya?

eksi maya

Nino ‘da yaptığımız tüm ekmekler ekşi mayalı. Hatta içerideki “un/su/maya” ile yapılan her şey, yani tüm hamur işleri ekşi mayalı. Ekşi maya ile olan ilişkimiz konusunda da ciddiyiz. Neden olmayalım? Ürünlerimizi yaparken kullandığımız kendi ekşi mayamızı ben başlattım; ve benim bu hayata başlamama vesile olanların, annem ile babamın, isimlerini koydum. Mahmut ile Manolya…

İkisinin de farklı karakterleri vardı ben de farklı iki maya yapmak istedim. Annem heyecanlı bir insandır, yerinde duramaz. İçinde fazla laf biriktirmez ve direk söyler düşündüklerini. Hisleri kuvvetlidir, yumuşak ve şefkatlidir ama her şeyin hemen olmasını bekler. İnsanı hızlandıran bir aceleciliğe ve sabırsızlığa sahiptir. Tam da bu yüzden “Manolya” ismini verdiğim ekşi mayam kızılcık suyu ile başladı. Mayhoş bir kokuya sahip, hızlı, heyecanlı ve beklenmedik. Kendisi, kontrol altına alması zor bir maya. Yine de zamanla onu daha iyi anlayabilirim belki. Düzensiz beslenir ama düzensizliğinin içinde her zaman bir matematiğe de sahiptir. Kusurunu kusursuz bir şekilde ortaya koyar.

Babam ise sakin biridir, hatta çok sakindir. Hayatında hiç koşmamıştır ama hep hızlı yürür. Sabırlıdır, kararlıdır, inatçıdır ama (artık) inadı çabuk kırılır. Düzeni sever, kendi gömleğini dahi kimseye ütületmez. Bu yüzden “Mahmut” ekşi mayamız üzüm suyu ile başlatıldı. Düzenli ve periyodik tablosunu çıkartarak beslediğimiz tek mayamız. Onu beslerken kullandığımız un karışımlarının yüzdesi bile hiçbir zaman değişmemekte. Kullandığımız her tür hamurda aynı sonucu eksiksiz bir şekilde, ne fazlası ne azı, veren tek mayamız “Mahmut”. Her zaman istikrarlı ve her zaman hazır.

Ekşi maya kullanmamızın önemi tabii ki sadece hikâyesinden kaynaklanmıyor. Ekşi maya doğal, katkısız ve içeriği tarafımızca kontrol edilebilir bir malzeme. Onun tüm bu kendine has ve doğal özelliklerine ailemin hikayesi de eklenince Nino için değerini tahmin edersiniz. Küçükken bir hamurun kendi kendine yükselebiliyor olması bana mucizevi bir olaymış gibi gelirdi. Hatta bir sırrımı vermem gerekirse halen de öyle. Doğa olaylarına hâkimiyet kişide farklı tatminler yaratıyor ama merak etmeyin asıl derdim içerik kontrolü. Uzun raf ömrü, kabuğunun kıtırlığı, içinin nemliliği ve tadındaki naiflik, hep içerik kontrolüyle mümkün. Burada da zaten Nino’nun farkı ve deneyimi giriyor işin içine.

Bizden aldığınız ekşi maya ekmeklerinizi uygun saklama koşullarında uzun süre kullanabilirsiniz. Önemli olan hızlı tüketiyor bile olsak olabildiğince dengeli ve tam zamanında üretmek. Ekşi maya ekmeği alıp evinize götürdüğünüz andan itibaren onunla aranızda olan ilişki ve ekmeği tüketim şekliniz size her seferinde farklı şeyler öğretecek ve gösterecektir. Çünkü kullanılan malzeme canlı. İşte tam da bu yüzden ekşi maya.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir